ПЕТ замість скла?

ПЕТ замість скла?
Світ упаковки дуже динамічний і змінюється часом до невпізнання за якісь десятиліття. Нові матеріали з початку їх масового використання здаються незвичними і навіть небезпечними, але найчастіше в результаті повністю витісняють старі, підкуповуючи споживачів практичністю та універсальністю, а виробників – легкістю та економічністю виготовлення.
Що стосується тари для розливу та фасування косметичних та медичних продуктів, то ще 100 років тому вибір матеріалу обмежувався склом і в окремих випадках металом.
Проте вже у 50-х роках минулого століття поліетилен та його похідні вже стали масово використовуватись у виробництві пакувальних матеріалів. Пізніше додався поліпропілен, ще один вид пластику, який претендує на свою частку на ринку упаковки. І нарешті у 70-х роках на ринок увірвався ПЕТ, який зайняв стійкі позиції як матеріал упаковки для рідин.
Дешевизна, доступність та головне можливість повторної переробки, забезпечили ПЕТ колосальне зростання та популярність на ринку. Однак таке бурхливе зростання і масова популярність, зробили пластик, а точніше вже використану пластикову тару, «відчутно помітним сміттям» та мішенню для екологів. Питання екології змусили задуматися виробників, а слідом і споживачів про шкоду пластикової упаковки. Стійке кліше «Пластик-це шкідливо, він засмічує планету» стало вже нормою. Але ж з моменту початку виробництва ПЕТ продукції пройшло вже понад 40 років, технології стали кращими. Спробуємо поглянути на обличчя фактам.
Як пластик опанував ринок
Пересічна думка свідчить, що скло нешкідливе. Продукти у склі краще зберігають свій запах та смак, не кажучи вже про приємні тактильні відчуття? Всі перелічені відчуття припущення покупців і використовуються вправними маркетологами, з метою продати дорожче той самий продукт, сподіваючись на ту саму «найкращу якість» упаковки.
Що ж, залишимо споживачів і маркетологів наодинці з продуктами і звернемося до виробництва та статистики.

І ось що каже статистика:

- Для виготовлення тари зі скла, на думку британських учених-екологів, необхідно витратити більше енергії, ніж для виробництва такої ж упаковки із пластику. Також варто відзначити, що при виготовленні скла виділяється вуглекислий газ, здатний призвести до захворювань легень.

- Для виробництва скла використовують пісок. Як би це не звучало, але піску на планеті ставати все менше. Щорічно у світі споживається 50 млрд тонн піску, що вдвічі більше, ніж намивається всіма річками нашої планети. А для виробництва скла використовується саме річковий пісок.

- За статистикою лише 30% скла знову переробляється, а решта залишається лежати на звалищах мертвим вантажем.

-Завдяки більшій, порівняно з пластиком, вазі транспортування скла вимагає великих витрат палива, що знову ж таки негативно відбивається на навколишньому середовищі. Те саме стосується і транспортування відходів скляної тари.
Чи насправді так екологічно скло?
Сировиною для ПЕТ тари виступає поліетилентерефталат, один із найбезпечніших полімерних матеріалів. Недарма пластикова ПЕТ тара, що маркується трикутником з цифрою 1 усередині, є масовим пакувальним продутом для газованих напоїв та рослинних олій.

До переваг ПЕТ упаковки можна віднести:

- Легкість та міцність
- Не висока вартість виробництва
- Різноманітність форм та кольорів
- Можливість вторинної переробки
- Має високу екологічність

Серед недоліків ПЕТ пляшок можна виділити такі:

- Низька стійкість до ультрафіолетових променів
- Виділення токсичних речовин при високих температурах
Переваги та недоліки ПЕТ тари
Для виробників косметичних засобів та фармацевтичних продуктів поява поліетиленової тари стала проривом. Адже багато рідких засобів для краси, гігієни та очищення функціонально передбачають видавлювання продукту через горловину шляхом стиснення самої пляшки. Завдяки своїй пластичності та пружності на цьому полі пластик з легкістю переміг скло.
А з приходом ПЕТ було вирішено й питання із оптичною прозорістю пляшок. Тепер брендам стало ще простіше продемонструвати колір продутого та обіграти дизайн за допомогою різноманітності етикеток.
Завдяки постійним інноваціям, асортимент ПЕТ упаковки поступово виходить за межі флаконів для косметики та ємностей для води. Сьогодні вже широко доступні флакони з широким горлом та банки з ПЕТ, готові замінити скляну тару для пакування кремів та мазей. Крім того, ПЕТ банки ідеально підходять для фасування сипучих та гранульованих продуктів, таких як крупи, порошки, біодобавки.
Виробник обирає технологічність.
Так чи інакше, але на розвиток або стагнацію застосування нових матеріалів безпосередньо впливає його величність Споживач. Саме споживач голосує карбованцем у торгових мережах, віддаючи перевагу продукту в тій чи іншій упаковці.
Чому ж ПЕТ пляшки та банки завоювали серця покупців та продовжують експансію на полиці супермаркетів?

1. Безпека та зручність
Безперечною перевагою пластикових пляшок є легка вага та відсутність крихкості. Сьогодні для споживача не є проблемою купівля води в 3х літровій ПЕТ пляшці (вона вже не буде такою жахливо важкою, як скляна), і покупець не боятиметься впустити товар на шляху до каси або випадково зачепивши його на полиці.
Що говорити, завдяки пластику пляшка сьогодні стала безпечною ємністю для зберігання, транспортування та вживання продуктів. Навіть дитина не зможе завдати собі шкоди гострими осколками, випадково упустивши сік або кефір у ПЕТ упаковці.

2. Дизайн та ергономіка
Різноманітність кольорів та форм ПЕТ тари дозволяють виробникам робити справді привабливі, ергономічні та надихаючі продукти. Завдяки оптичній прозорості та легкій вазі, сьогодні ПЕТ бореться не лише зі склом, а й з картонною упаковкою та навіть зі своїми менш прозорими «побратимами» - поліетиленом та поліпропіленом.
Цікавість бере гору, і розпещений покупець хоче ще до покупки знати, що знаходиться всередині упаковки, який колір рідини або гранул, фактура продукту. Крім того, прозорість пластикової тари дозволяє переконатися відповідно до обсягу продукту, заявленого на етикетці.

3. Ціна
І останнім, але важливим фактором при споживчому виборі є ціна. Не секрет, що завдяки відносно не високим витратам на зберігання та транспортування ПЕТ тара дозволяє отримати споживачеві ідентичний продукт зі значною економією.
А що обирає сам споживач?